Kıyamet : Dünyanın sonu senaryoları

Göktaşı yada kuyruklu yıldız düşmesi

En fazla rağbet edilen senaryo budur. Dünyanın oluşumundan 50 milyon yıl sonra, henüz kor halinde iken Mars büyüklüğünde bir gezegen dünyaya kuzey yarıküreden çarptı ve çıkan kordan Ay oluştu. Bu keşif bize  Sümer miti Marduk çarpışmasını hatırlattı. Acaba eskiler bunu nasıl biliyordu? Günümüzden 65 milyon yıl önce 10 km çapında astreoid dünyaya çarptı ve yaşayan canlıların % 75' i yok oldu, dinazorlarda dahil. Yukatan yarımadasına çarpan cisim yeryüzüne yarım saniyede düştü ve atmosfer, yer ve denizler aynı anda 275 dereceye kadar ısındı. Canlı hayat öldü. Aylar sonra bile kül ve duman atmosferden ayrılmadı, nükleer kış, onda bire kadar düşen oksijen azlığı ve güneşsizlik bitkileri yok etti, fareden büyük herşey yok oldu. Onlarda yeraltına kaçmakla kurtuldu. Dünya, oluşumundan bu yana tam 45 defa yok oluş aşamasına gelmiş. Yakın tarihte ise, 50 metre çapında bir asteroid, yerden 6-7 km yüksekte patladı ve meşhur Tunguska olayı meydana geldi. 1993 yılında keşif edilen ve bir yıl sonra Jüpiter'e parçalar halinde çarpan Shoemaker-Levy kuyruklu yıldızı dünyaya çarpsa idi, yeryüzünde yaşamın sonunu getirirdi. 8 Kasım 2011 günü dünyaya 350 bin km yakın bir yerden 2005 YU55 isimli 400 metre çapında bir astreoid geçecek, küçükte olsa dünyaya çarpma ihtimali var. 2005 YU55 dünyaya çarparsa 10 km çağında 600 m derinliğinde bir krater oluşacak ve çarpma anında 65 bin atom bombası miktarında enerji açığa çıkacak. 2012 yılı maya kehaneti yazımızda felaketin bir başka tarihi olarak 14/11/2012 tarihini vermiştik.

2005 YU55 yörüngesi

2005 YU55

2029 yılında 350 metre çapında ve saate 45.000 km hızla Apophis isimli astreoid uydulardan bile daha fazla bize yakınlaşacak. Bundan kurtulursak, NASA' ya göre, 560 metre çapında 1999 RQ36 isimli asteorid, 2182 yılında dünyamıza 1/500 ihtimalle çarpacak. 2005 yılında deneme için uzayda seyir halindeki Temple1 kuyrukluyıldızına saatte 37000 km hızla, 371 kiloluk mermi atan uydu gönderildi. Yörüngesini değiştirmesinde pek etkili olamadı. Bu deney ile dünyamızı etkileyecek cisim için 100 gigatonluk bomba yapılması gerekliliği hesaplandı. Yapmak büyük bir sorun, ama asıl sorun bombayı patlatmadan atmosferden dışarıya, uzaya çıkarmak...

Temple1 de yaratılan patlama anı

Bilim insanlarına  göre; çapı 10 km den fazla olan bir göktaşı dünyanın sonunu getirebilir. Göktaşı saatte 50.000 km hızla (mermi çıkış hızından 18 kat daha hızlı) dünyaya çarpacak ve küresel felaket tetiklenecek. Çarpmanın etkisi ile kalkan toz, atmosferi kaplayacak ve buz devrine gireceğiz ve güneş ışınları engellenecek ve tüm bitkiler ölecek, çıkan yangından tüm dünya yanacak, oksijen azalacak. Yaşam son bulacak. 500 metrelik bir göktaşı çarpma ihtimali 10.000 yılda bir, 1 km lik olanı 100.000-300.000 yılda bir, 10 km lik bir göktaşının düşme ihtimali 50-100 milyon yılda birdir. 75 milyon yıldan bu yana böyle bir çarpışmanın olmadığını belirtmek isteriz. Bir yoldan karşıdan karşıya geçerken size araba çarpması ihtimali 1/10000 den daha azdır. Her geçtiğinizde ise bu ihtimal doğrusal değil asimetrik olarak çoğalır, çünkü ihtimal hesapları belirli bir sabite dayanarak yapılır, her ihtimalin aynı özellik ve fizik kurallarına dayandığı varsayımı vardır, ama size gelen her araba aynı olmadığı için aslında sabitte yoktur. O yüzden sabite dayalı ışıklı kavşaklardan geçeriz, ihtimali en aza indiririz, ama sıfır yapamayız.

 

Küresel savaş

Dünya savaşı kesin olarak atom bombaları ile yapılacak. Einstein' in dediği gibi dünyayı taş devrine döndürecek. Atom bombası nasıl 2. Dünya Savaşının sonunu getirdi ise, 3. Dünya savaşı, dünyanın sonunu getirecektir. Kuzey Kore - Güney Kore arasındaki savaş ihtimali bugünlerde çok yüksektir. Unutmayalım Kuzey Kore nükleer bir güçtür. Varlığı nükleer güç olmasına dayandırmış diğer ülkelerde birer kıyamet tetikleyicisi adayıdır.

 

Süper yanardağ patlaması

İzlanda' da bugünlerde yaşadığımız yanardağ patlamaları nasıl günlerce dünyayı etkilemiş ise, bu olaydan binlerce kez daha büyük olacak süper yanardağ patlaması tüm dünyanın sonunu getirebilir. Tüm dünyayı kül bulutları sarar ve atmosferi kaplar, güneşi engeller, dünya soğur ve sonu gelir. 73.500 yıl önce Endonezya' da meydana gelen Toba yanardağında bir patlama sonucu 2800 km3 lük püskürme gerçekleşmiş, sıcaklık dünyada ortalama 5 derece düşmüş, insan nesli 2.000-20.000 nüfus aralığına kadar inmiş ve yok oluş noktasına gelmişti. Volkanik kış 6-10 yıl sürmüştü. 1815 yılında Endonezya'da Sumbawa adasında Tambora yanardağı patlamış ve dünyada ortama sıcaklık 0,7 C. düşmüştür. Bunun dışında süper patlama olmadan mağma yeryüzüne çıkar ve akması durdurulmaz ise yinede aynı sonuçlar oluşabilir. Bu türden akıntıların yüzyılca sürdüğü jeolojik araştırmalar ile ispatlanmıştır.

 

Güneş patlamaları

Güneş patlamaları, güneşin yüzeyinde bir alanın daha soğuk olmasından meydana gelen “güneş lekelerinden" kaynaklanmaktadır. Peryodik olarak 11 yılda bir çoğalmaktadır. Patlama sonucu dünyaya saniyede 1000-2000 km hızla yaklaşan radyasyon plazması büyük miktarda dünyanın magnetosferi tarafından engellenmektedir. Dünyaya ulaşan radyasyon, insanlarda kanser, iklim değişikliği, (17. ve 18. yy.larda küçük bir buzul devri oluşturdu), elektrik hatlarında aşırı yüklenme, dünyanın aslında manyetik bir yapıda olduğu hatırlanır ise endükte  elektrik yüklü plazmatik doğal bir saldırı dünyanın kutuplarının değişimine kadar sonuç doğurabilir. 2 Şubat 2000 tarihinde güneş patlamasından fırlayan çok yüksek sıcaklıktaki iyonize gazlar dünyaya gelseydi, uydu ve haberleşme sistemlerini çökertecek, jeomanyetik fırtınalara ve iklim değişikliklerine neden olacaktı. Güneşin hızla soğuduğunu daha önce bu sitede grafikler ile açıklamıştık. Bu ise fazla kara leke demektir. Bilinenin yüzlerce katı bir patlama dünyanın sonu demektir. Ama 2012 filmindeki gibi mağmayı ısıtacağına dair bir olgu yoktur. (mağmaya kadar ulaşan; kütlesiz ve ışık hızından daha yüksek maddelerdir. Bu nedenle her gün olduğu gibi mağmayı delip geçer ve hiçbir etkisi yoktur. Bu türden maddeler yerin yüzlerce metre altında ağır su içindeki dedektörler ile bilimsel olarak ölçümlenebilir. Işık hızından daha yüksek oluşu bilim kıstaslarını aşmaktadır)

 

Metan salınımı

Okyanuslar ve topraklarımız donmuş metan yatakları ile kaplıdır. Okyanus ve karadaki ısınma sonucu metan, gaz haline döner ve atmosfere yayılırsa, oksijen ile tepkimesi sonu karbondioksit oluşur. Metan karbondioksitten 25 kat daha ağırdır, çok azı bile sera etkisi yaratmaya yeter. Metan salınımı günümüz atmosferde mevcut karbondioksit miktarı kadar olsa, dünyanın sıcaklık ortalaması 10 derece daha fazlalaşır. Bu da okyanuslardaki ve karadaki hayatının sonu demektir. Aşırı sıcaktan bir çok canlı türü ölür, bitkiler yok olur. Permiyan dönemi sonunda bu türden metan salımını meydana gelmiş ve 20.000 yıl sürmüş, oksijen oranı % 35 den % 12 ye inmiş, yaşayan tüm canlıların % 90 nı yok olmuştur.

 

Bilimsel deneyler

CERN deneyi sonucu büyük bir karadelik oluşabileceği ve dünyayı yutacağı iddiası mevcuttur. Henüz deneye tam başlanmadığı için sonuçlarını ancak tahmin edebiliriz. Ayrıca HAARP deneyinde Alaska' da kurulan ve iyonosfere yüksek güçte, düşük frekans göndererek, iyonosferde etkileşmeler (hatta tüm atmosferi kaynatacak özelliği) incelenmektedir. Binlerce kilometrelik Rusya' ya uzanan fay hattının başında bulunur ve tepesinde dünyanın en büyük ozon deliği vardır. Bu yolla tesisin ozonu deldiği ve depremler oluşturulduğuna dair (14/04/2000 Çin'in kuzey batısındaki Çinhay 6,9 luk depremi) senaryolar vardır. Uluslararası uzay istasyonu; 73 metre genişlikte 44 metre uzunlukta 187 ton ağırlığında 892 m2 güneş paneli olan, çevresindeki 35 milyon uzay çöpünden birinin yada bir meteorun çarpması sonucu 28000 km hızla dünyaya düşme ihtimali vardır. Alçak yörüngede (350 km) 1998 yılından bu yana  faaliyetine devam etmektedir. Ayrıca askeri kaygılar ile "savunma kalkanı projesi" kapsamında uzaya yerleştirilen nükleer bomba taşıyan uyduların bir yada bir kaçının dünyaya düşmesi felaket olur. (her ne kadar varlığı Rusya ve ABD tarafından inkar edilsede)

Çin depremi sırasında gökyüzünde görülen garip ışımalar

Gulf Stream akıntısının kesilmesi

Grönland yakınlarında meydana gelen bir doğal pompa ile hız alan ve Avrupanın yanından geçen yüzey akıntısıdır. Bu dairesel akıntı içinde, su sıcaklığında veya tuzluluk oranında bir artma yada azalma olursa, Gulf Stream duracaktır. Durduktan sonraki 20 yıl içinde sıcaklık düşecek, buzul devri başlayacak ve tarım sona erecektir. Her an olabilecek bu etkinin eski hale gelmesi binlerce yıl sürebilir. Yapılan araştırmalar bu akımın daha önce çok sayıda kesildiğini ortaya çıkarmıştır. 1500-1850 yılları arasında yaşanan küçük buzul devri dünya sıcaklık ortalamasının 0,4 C düşmesi sonucunu oluşmuştur.

 

Süpernova patlaması

Her yıldız ölürken güneşten küçük ise kendi içine çökerek, büyük ise bir balon gibi şişerek patlarlar. Bu anda dünyamızdan kırmızı bir dev olarak görürüz. Rus bilimadamları 2008 yılında dünyamızdan 8000 ışık yılı uzakta bulunan Sagittarius takımyıldızında bulunan Wolf-Rayet (WR104) yıldızının patlayacağını ve 2012 yılı içinde patlama dalgasının dünyamıza ulaşacağını ve dünyamızı yok edeceğini ileri sürmüşlerdir.

WR104 YILDIZI

WR 104 Süpernovası 8000 yıl önce patlamış 2012 de şok dalgaları dünyamıza ulaşacak

 

Taurid kuramı

20.000 yıl önce güneş sisteminde bir kuyruklu yıldız parçalanır. Her yıl bu kuyruklu yıldızdan gelen parçalar dünya atmosferine girer ve gökyüzünde muhteşem bir havai fişek benzeri gösteriler yapar. Bu parçaların içinde kuşkusuz çok büyük kütleli olanı mevcuttur. Gökten yağan ateş parçaları yangınlar, tsunami, kıtlık ve iklim değişiklerine yol açabilir. Örneğin Enke kuyrukluyıldızı' da 2500-3000 yılda bir, kuyruğu dünyanın içinden geçmekte ve aynı etkileri yapmaktadır. Bundan sonraki geçişi 3200 yılnda olacağı söylenmektedir.

 

 

Dünyanın jeomanyetik alanında dağılma

Dünyanın manyetik alanındaki sapmalara ve azalma bugünlerde gözlenir oldu. Her 250.000 yılda bir dünyanın kutupları ters döner. Fakat son dönmenin üzerinden 780.000 yıl geçti. Bu tarihsel uzama normal değildir. Uydu ölçümlerine göre manyetik alanımız % 15 azalmış durumda, Güney Afrika üzerinde bu azalma % 30 ların üzerindedir, (dünya kupası bu yıl burada yapılmasına karar verilmiştir. Küresel bir deney mi yapılmaktadır?) buradan geçen uydular aşırı güneş radyasyonu etkisi altında kalmaktadır. Güney kutbuna yakın her ülke çok şiddetli radyasyon etkisi altındadır. Sonraki 50 yıl içinde kutuplara yakın ülkelerde cilt kanseri hastalığından dolayı hayatta kalanın olmayacağı tahmin edilmektedir.

Dünya manyetik alanında son yılda görülen büyük çökme (okla gösterilen sol alan, sağdan daha küçüktür)

 

Ada çöküşleri

Okyonuslarda bulunan adalar bazen çöker ve büyük bir tsunamiye sebep olur. Seller kıtaları kaplayabilir. Çöküşün nedenleri arasında büyük depremler, yada yüzeye yakın magmatik hareket, yer altı su depolarının  yada  boşlukların çökmesi olabilir. Yakın zamanda yaşanan uzak benzer olayda, Hindistan ile Bangladeş arasında, bizim Kardak krizine benzer sorun olan New Moore adası, küresel ısınma sonucu suların yükselmesi ile 25.03.2010 da ortadan yok oldu (bu yok oluşun dünya barışı için HAARP teknolojisine bağlayanlar çıkmıştır) ve sorun çözüldü. Aynı bölgede 2000 yılından bu yana her yıl 5 mm sular yükselmektedir. 2050 yılında deniz 1 metre yükselecek ve kıyı bölgelerinin % 18 i su altında kalacak 18 ada daha yok olacaktır.


New Moore Adası batmış hali

Mega Senaryo

Dünyaya göktaşı çarpması, dünyada büyük deprem ve süper yanardağ patlamalarını tetikler. Durdurulmaz mağma selleri oluşur. Atmosferi kül bulutları kaplar. Devamında küresel ısınma buzulların erimesine, suların yükselmesine, atmosferdeki oksijenin azaltır ve karbondioksit oranı yükseltir, oluşan yer kabuğu kırılmaları metan salımına, mağma hareketlerinin çoğalması dünyanın manyetik alanının çökmesine neden olur. Bu zincirleme etkiler ile 25 kg dan büyük her canlı ölecek, hayat resetlenecektir. Olayın salınım etkileri 100.000-500.000 yıl aralığında devam edecektir. Permiyan döneminde canlıların %90 nın yok oluşunu mega senaryo ile açıklanması bugünlerde çokça kabul görülmektedir. 

Not: (23/03/2011) Bir başka en önemli teori ise yavaş yavaş yok oluştur. Farkına bile varılmaz. Tıpkı bir kurbağayı suda yavaş yavaş ısıtmak gibi. Sorun şu ki dünyamız ısınıyor. Dünyamızın ortalama sıcaklığı sadece 1 derece artması halinde felaket olur. 3 derece artması ise (ki 2050 yılında varsayılan ortalama sıcaklık artış budur) insan neslinin artık yaşayamaz dünyada ölümünü beklemesi demektir. 2003 yılında Avrupada görülen sıcaklık artışından kaynaklanan ölümler hiç bilinmez. Sadece Fransa' da Ağustos ayı içinde çoğu yaşlı 14.000 kişi, o yaz içinde tüm Avrupa' da 70.000 kişi aşırı sıcaktan hayatını kaybetmiştir. Fransa' da tüm ağaçlar artık oksijen değil, karbondioksit üretmekte idi. Bu yaşanmış gerçekleri hiç bir yerde okumazsınız.  Ortalama 3derece dünya sıcaklığı artışı olması halinde ise tüm dünyada en şiddeti kasırgalar, yıldırımlar ve karbondioksit  üretiminin ağaçlarca yapıldığını görürüz. 2005 yılında Katrina kasırgası bu iklim değişimi işareti olarak görülmektedir. 2050 yılında ise Afrika yaşanmaz alan, kutuplar ise ılık iklim kuşağında olacaktır. "Yavaşlatılmış kıyamet" ise  budur.

Kaynak haber : 

Fransa’da Ağustos ayındaki sıcak dalgası sonucu oluşan ölümlerin sayısı beklenmeyen ve öngörülemeyen bir sayıya ulaştı. Ülkedeki cenaze törenlerinin yaklaşık dörtte birini düzenleyen Pompes Funebres Generales’in istatistiklerine göre ölümlerin sayısı önceleri 3.000 civarında tahmin ediliyordu. Bu rakam daha sonra 5.000’e ulaştı, kısa süre sonra ise 10.000’i aştı. Ağustos ayı sonunda bu rakam 13.600’ü buldu. 24 Ağustos Pazar günü sadece Paris’te 400 sahipsiz ölü vardı. Adli Tıp Enstitüsü’nün morgu doldu ve cesetler Paris yakınlarındaki bir gıda pazarının soğuk hava depolarında ve kamyonlarda saklanmaya başlandı. Şehirde gömme işlemleri için tanınan süre 6 günden 10 güne çıkarıldı. Başkan Chirac Kanada tatili dönüşünde televizyonlara yaptığı açıklamada, Fransa’daki yaşlıların durumunun üzüntü verici olduğunu söyledi: “Ülkemizde 60 yaşın üzerindekilere iyi davranılmıyor. Hükümetten, yaşadığımız trajedinin nedenlerini tam bir saydamlıkla derinlemesine çözümlemesini istedim”. Chirac hükümeti aynı gün yaptığı toplantı sonrasında, özel olarak yaşlılar için düzenlenmiş bir izlem ve alarm sisteminin kurulacağını ve epidemiyolglardan oluşan bir kurulun sıcak dalgasına atfedilen ölüm sayılarını değerlendireceğini duyurdu. Diğer bir işlem de varolan sistemlerin çalıştığı ve başarısız olduğu koşulları incelemek. Özel huzurevlerinde yaşlılara sunulan bakım hizmetleri de ayrıca değerlendirilecek. Günlük Le Figaro gazetesi 22 Ağustos’ta, Fransa’nın küzeyindeki binlerce yaşlı insanın daha iyi koşullara sahip olan ve daha ucuz olan Belçika’daki huzurevlerine gittiğini bildirdi. Hala cevaplanmayan temel soru, sıcak dalgasının niçin komşu ülkelerden çok daha fazla ölüme neden olduğu. Fransa Demografik Çalışmalar Enstitüsü’nden H. Leridon’un belirttiğine göre, bir etken, böyle bir sıcak dalgasından etkilenirliği yüksek olan yaşlı nüfusun Fransa’daki fazlalığı olabilir. Fransa’da 100 yaş ve üzerinde 10.000 kişi yaşıyor.

Kaynak: BMJ 2003;327:465  

The 2003 European heat wave was the hottest summer on record in Europe since at least 1540.[1] France was hit especially hard. The heat wave led to health crises in several countries and combined with drought to create a crop shortfall in parts of Southern Europe. Peer reviewed analysis places the European death toll at 70,000.

2003 ağustos ayındaki sıcak dalgası ve ölümler

2003 Ağustos ayında Fransa' nın bazı bölgelerinde (45 derece) mevsim normalinin 4 derece  üzerindeki artışı,  yaz dönemi içinde 14.000 kişinin ölümüne neden oldu. Avrupa'da toplam ölüm sayısı 70.000 ini aştı. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !